Grupa przedszkolna
Grupa przedszkolna
Działamy w modelu przedszkola leśnego. Dzieci bawią się, uczą i wszechstronnie rozwijają poprzez żywy kontakt z przyrodą, w drodze i „po drodze” Kameralna grupa jest łączona wiekowo. Są w niej dzieci od 3 do 6 lat, a więc zarówno te, które rozpoczynają przygodę z przedszkolem, jak i te, które realizują „zerówkę”. Za edukację dzieci odpowiada nauczyciel edukacji przedszkolnej. Towarzyszem dzieci w wędrówkach, zabawie, nauce i codziennych sytuacjach w Akademii Dzieci w Lesie jest asystent nauczyciela.
Nasz program
Naszym mottem są słowa brytyjskiej pedagożki Charlotte Manson „Edukacja jest atmosferą, dyscypliną i życiem”. Na swojej drodze rodzicielskiej i zawodowej zdobyliśmy mnóstwo doświadczeń, spotkaliśmy się z wieloma sytuacjami oraz zebraliśmy pokaźny bagaż inspiracji. Program Akademii Dzieci w Lesie korzysta z różnych nurtów i modeli pedagogicznych i pokrywa założenia podstawy programowej MEN. W codziennej pracy korzystamy z modelu edukacji leśnej, pedagogiki teatru, przeżyć, Walfdorskiej, Marii Montessori, dorobku Janusza Korczaka oraz założeń pozytywnej dyscypliny. Wielkim odkryciem była dla nas wspomniana już Charlotte Manson, propagatorka „żywej edukacji”, która już w XIX w. zwracała uwagę na to, że nauka to tworzenie relacji, powiązań, odkrywanie zależności. Manson zachęcała do wychodzenia w teren, studiowania natury (także w celu praktycznej nauki matematyki!) i – co jest nam szczególnie bliskie – podkreślała, jak ważna w kształceniu jest narracja, opowiadanie oraz żywy kontakt z przyrodą, sztuką, literaturą i muzyką.
W Akademii Dzieci w Lesie nie opieramy się jedynie na elementach różnych nurtów pedagogiki ale czerpiemy też z praktyki animacji społeczno-kulturowej oraz metod stosowanych m. in. w upowszechnianiu dziedzictwa i turystyce. Naszym celem jest, by codzienne sytuacje pobudzały dzieci do myślenia, stwarzały okazje do ćwiczenia samodzielności, uważności na siebie i świat oraz umiejętności komunikacji (w tym w języku obcym) i współpracy. A przede wszystkim, by był to dobry czas, spędzony „unplugged”, dziko i wspólnie.
Działanie i zasady funkcjonowania placówki reguluje Regulamin projektu edukacyjnego "Akademia Dzieci w Lesie".
Organizacja dnia
Większość dnia dzieci spędzają na polu (lub na dworze – jak kto woli), w myśl zasady, że nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubranie. Gdy jest bardzo zimno lub wietrznie dzieci mają do dyspozycji swoją bazę. Dzień leśnego przedszkolaka zaczyna się od kręgu – jest to czas powitania, wprowadzający w tematykę dnia. Później następuje wyprawa do lasu/w teren, kiedy dzieci mają okazję bawić się według własnego pomysłu (niech żyje zabawka wszechczasów, czyli patyk), a także biorą udział w aktywnościach o charakterze edukacyjnym, artystycznym, czy z zakresu pedagogiki przeżyć. To m. in. w trakcie tych zabaw uczą się pisać, rozwijają kompetencje językowe i poznają matematykę. Najważniejszym celem jest, aby nauka przebiegała swobodnie.
Miejsce
Akademia Dzieci w Lesie działa w Hucisku, niewielkiej wsi, 23 km od Krakowa i 10 km od Wieliczki. Z miejscowością są związani czołowi przedstawiciele sztuki i kultury polskiej XX w. Swoje domy mieli tutaj światowej sławy reżyser, twórca i teoretyk teatru, malarz Tadeusz Kantor i jego żona, malarka i aktorka Maria Stangret, a także scenograf, aktor i wieloletni kierownik artystyczny krakowskiego Teatru Lalki i Maski „Groteska”, Kazimierz Mikulski. Akademia Dzieci w Lesie swoją bazę ma właśnie w ogrodzie przy dawnym domu tego artysty, twórcy m. in. rysunkowej postaci Ferdynanda Wspaniałego, jednego z najsłynniejszych psów w literaturze, znanego kolejnym pokoleniom małych czytelników.
Do dyspozycji dzieci jest tzw. Ogród Dzikich Dzieci. Mamy tutaj schronienie – indiańskie tipi o powierzchni aż 50 m kw.!, a wkrótce także całoroczny namiot (oczywiście ogrzewane). Tutaj w każdej chwili mali ludzie mogą poleżakować, poczytać, pobawić się, posiedzieć. Ogród jest duży (0,5 ha) i malowniczy. Mnóstwo tutaj zakątków i zakamarków do zabawy, np. lasek, staw, kuchnia błotna, domek, park linowy, boisko, piaskownica i ścianka wspinaczkowa. Kilka kroków dalej, za płotem, znajduje się wejście do tajemniczego Baśnioboru, a tam… czeka na nas fantastyczna sceneria do nauki i zabawy. Na działce znajduje się Dom Opowieści, gdzie „kolekcjonujemy” różne ciekawe historie, a w razie potrzeby możemy znaleźć gościnę. Po sąsiedzku leży Ogród Sztuki, no i ekologiczne uprawy borówek, ogórków, jabłek i pomidorów, co dla naszych leśnych dzieciaków jest prawdziwym skarbem. Przez Hucisko prowadzi ścieżka kulturowa, którą można dojść m. in. do gościnnego, zabytkowego dworu, gigantycznego Pomnika Krzesła stojącego przed domem Tadeusza Kantora oraz świetlicy wiejskiej, obok której znajduje się zielony, wiklinowy plac zabaw.
Koszty dla grupy przedszkolnej
Wpisowe
900zł
Czesne
1000zł
Wyżywienie
22zł/dzień
Do zobaczenia