Grupa przedszkolna

A Snow Covered Mountain Under the White Sky

Grupa ​przedszkolna

Działamy w modelu przedszkola leśnego. ​Dzieci bawią się, uczą i wszechstronnie ​rozwijają poprzez żywy kontakt z ​przyrodą, w drodze i „po drodze” ​Kameralna grupa jest łączona wiekowo. ​Są w niej dzieci od 3 do 6 lat, a więc ​zarówno te, które rozpoczynają przygodę ​z przedszkolem, jak i te, które realizują ​„zerówkę”. Za edukację dzieci odpowiada ​nauczyciel edukacji przedszkolnej. ​Towarzyszem dzieci w wędrówkach, ​zabawie, nauce i codziennych sytuacjach ​w Akademii Dzieci w Lesie jest asystent ​nauczyciela.

Nasz program

Naszym mottem są słowa brytyjskiej pedagożki ​Charlotte Manson „Edukacja jest atmosferą, ​dyscypliną i życiem”. Na swojej drodze ​rodzicielskiej i zawodowej zdobyliśmy mnóstwo ​doświadczeń, spotkaliśmy się z wieloma ​sytuacjami oraz zebraliśmy pokaźny bagaż ​inspiracji. Program Akademii Dzieci w Lesie ​korzysta z różnych nurtów i modeli ​pedagogicznych i pokrywa założenia podstawy ​programowej MEN. W codziennej pracy ​korzystamy z modelu edukacji leśnej, pedagogiki ​teatru, przeżyć, Walfdorskiej, Marii Montessori, ​dorobku Janusza Korczaka oraz założeń ​pozytywnej dyscypliny. Wielkim odkryciem była ​dla nas wspomniana już Charlotte Manson, ​propagatorka „żywej edukacji”, która już w XIX w. ​zwracała uwagę na to, że nauka to tworzenie ​relacji, powiązań, odkrywanie zależności. ​Manson zachęcała do wychodzenia w teren, ​studiowania natury (także w celu praktycznej ​nauki matematyki!) i – co jest nam szczególnie ​bliskie – podkreślała, jak ważna w kształceniu ​jest narracja, opowiadanie oraz żywy kontakt z ​przyrodą, sztuką, literaturą i muzyką.

W Akademii Dzieci w Lesie nie opieramy się jedynie na ​elementach różnych nurtów pedagogiki ale czerpiemy ​też z praktyki animacji społeczno-kulturowej oraz ​metod stosowanych m. in. w upowszechnianiu ​dziedzictwa i turystyce. Naszym celem jest, by ​codzienne sytuacje pobudzały dzieci do myślenia, ​stwarzały okazje do ćwiczenia samodzielności, ​uważności na siebie i świat oraz umiejętności ​komunikacji (w tym w języku obcym) i współpracy. A ​przede wszystkim, by był to dobry czas, spędzony ​„unplugged”, dziko i wspólnie.







Działanie i zasady funkcjonowania placówki reguluje ​Regulamin projektu edukacyjnego "Akademia Dzieci w ​Lesie".

Organizacja dnia

Większość dnia dzieci spędzają na polu (lub na dworze – jak kto ​woli), w myśl zasady, że nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ​ubranie. Gdy jest bardzo zimno lub wietrznie dzieci mają do ​dyspozycji swoją bazę. Dzień leśnego przedszkolaka zaczyna się od ​kręgu – jest to czas powitania, wprowadzający w tematykę dnia. ​Później następuje wyprawa do lasu/w teren, kiedy dzieci mają okazję ​bawić się według własnego pomysłu (niech żyje zabawka ​wszechczasów, czyli patyk), a także biorą udział w aktywnościach o ​charakterze edukacyjnym, artystycznym, czy z zakresu pedagogiki ​przeżyć. To m. in. w trakcie tych zabaw uczą się pisać, rozwijają ​kompetencje językowe i poznają matematykę. Najważniejszym ​celem jest, aby nauka przebiegała swobodnie.

Miejsce

Akademia Dzieci w Lesie działa w Hucisku, niewielkiej wsi, 23 km od Krakowa i 10 km od Wieliczki. Z ​miejscowością są związani czołowi przedstawiciele sztuki i kultury polskiej XX w. Swoje domy mieli tutaj ​światowej sławy reżyser, twórca i teoretyk teatru, malarz Tadeusz Kantor i jego żona, malarka i aktorka Maria ​Stangret, a także scenograf, aktor i wieloletni kierownik artystyczny krakowskiego Teatru Lalki i Maski ​„Groteska”, Kazimierz Mikulski. Akademia Dzieci w Lesie swoją bazę ma właśnie w ogrodzie przy dawnym ​domu tego artysty, twórcy m. in. rysunkowej postaci Ferdynanda Wspaniałego, jednego z najsłynniejszych ​psów w literaturze, znanego kolejnym pokoleniom małych czytelników.

Do dyspozycji dzieci jest tzw. Ogród Dzikich Dzieci. Mamy tutaj schronienie – indiańskie tipi o powierzchni aż ​50 m kw.!, a wkrótce także całoroczny namiot (oczywiście ogrzewane). Tutaj w każdej chwili mali ludzie mogą ​poleżakować, poczytać, pobawić się, posiedzieć. Ogród jest duży (0,5 ha) i malowniczy. Mnóstwo tutaj ​zakątków i zakamarków do zabawy, np. lasek, staw, kuchnia błotna, domek, park linowy, boisko, piaskownica i ​ścianka wspinaczkowa. Kilka kroków dalej, za płotem, znajduje się wejście do tajemniczego Baśnioboru, a ​tam… czeka na nas fantastyczna sceneria do nauki i zabawy. Na działce znajduje się Dom Opowieści, gdzie ​„kolekcjonujemy” różne ciekawe historie, a w razie potrzeby możemy znaleźć gościnę. Po sąsiedzku leży ​Ogród Sztuki, no i ekologiczne uprawy borówek, ogórków, jabłek i pomidorów, co dla naszych leśnych ​dzieciaków jest prawdziwym skarbem. Przez Hucisko prowadzi ścieżka kulturowa, którą można dojść m. in. do ​gościnnego, zabytkowego dworu, gigantycznego Pomnika Krzesła stojącego przed domem Tadeusza Kantora ​oraz świetlicy wiejskiej, obok której znajduje się zielony, wiklinowy plac zabaw.


Koszty dla grupy przedszkolnej

Wpisowe

900zł

Czesne

1000zł

Wyżywienie

22zł/dzień

Do zobaczenia